Turecka surówka z czerwonej kapusty

Turecka surówka z czerwonej kapusty

Turecka surówka z czerwonej kapusty to jedno z pierwszych, a tym samym ulubionych skojarzeń, jakie pojawiają się w mojej głowie na myśl o Istambule, który miałam okazje kilkukrotnie odwiedzić. Surówka ta, to stały element większości tureckich barów, w jakich przyszło mi jadać podczas każdego pobytu. A z jakim daniem smakowała mi najlepiej? No z kebsikiem, serwowanym w picie i z duuuużą ilością sosu czosnkowego, bo jak wiadomo, czosnek to dla mnie afrodyzjak ;).

O tureckiej surówce z czerwonej kapusty piszę dziś nieprzypadkowo, bo przy okazji dzielenia się przepisem na nie mniej tureckie kofty jagnięce, przyszedł mi do głowy pomysł na połączenie ich z tą surówką właśnie. Choć w samym przepisie na kofty, zdjęcia nie uwzględniają jej udziału, to znalazła się obok nich drugiego dnia, kiedy pieczone warzywa się już zjadły i czymś należało je zastąpić. Tak, należało, bo, by nasze żywienie było kompletne i dostarczające naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych i mikroelementów, to owoce, warzywa, zioła, nasiona, pestki, strąki i oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety, o czym piszę w tym, tym i tym artykule. Poniżej dołączam inspirujące do lektury tychże, cytaty.

PS – nie miałam naci pietruszki, za to koperku był dostatek, więc bez stresu przygotowałam turecką surówkę z czerwonej kapusty. Jeśli jednak macie dostępną nać, to polecam ją dodać, bo dodaje surówce przyjemny smak i aromat oraz ciekawie, w tych smakowo-aromatycznych kwestiach, łączy się z koprem.

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszego żywienia, w związku z tym zajmują największą część talerza. Spożywane każdego dnia dostarczają wielu cennych witamin, składników mineralnych, związków bioaktywnych oraz błonnika pokarmowego, które chroniąc nas jak tarcza przed rozwojem wielu chorób, przyczyniają się do dłuższego życia w zdrowiu. Warto komponować naszą dietę tak, aby połowę talerza stanowiły warzywa i owoce.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Our brain needs the right nutrition and fuel to stay healthy and to keep it working properly. And actually our brains are very hungry organs, they require about a quarter of our daily energy supplies, so it’s about quantity, but it’s really about quality, and we need to make sure we’re getting the right things to support healthy brain function.

Nasz mózg potrzebuje odpowiedniego odżywiania i paliwa, aby zachować zdrowie i prawidłowo funkcjonować. W rzeczywistości nasze mózgi są bardzo głodnymi organami, pochłaniają około jednej czwartej naszych codziennych dostaw energii, więc nie chodzi wyłącznie o ilość, ale tak naprawdę chodzi o jakość spożywanych produktów. Dlatego też musimy upewnić się, że dostarczamy właściwe składniki, które będą wspierać zdrowe funkcjonowanie mózgu.

Alice Mackintosh, terapeutka żywieniowa

Szczegóły

Porcje

4-6

Przygotowanie

15 minut

Składniki

  • 300 g czerwonej kapusty

  • 300 g zielonych ogórków

  • 300 g świeżych pomidorów

  • 30 g czerwonej cebuli

  • sok z 1 cytryny

  • ½ pęczka koperku lub kolendry

  • ½ pęczka naci pietruszki

  • 30-40 g oliwy

  • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie

  • Kapustę obieram z zewnętrznych, zmęczonych życiem liści, szatkuję drobno przy użyciu noża (jeśli macie mandolinę – skorzystajcie). Poszatkowana przekładam do miski i zalewam zimną wodą, by nieco ja opłukać, z ewentualnych pozostałości ziemi – jeśli nie z niej samej, to z warzyw, w towarzystwie których była transportowana i z których mogło się co nieco na nią posypać.
  • Ogórki, pomidory, koper i nać pietruszki myję i opłukuje w zimnej, bieżącej wodzie. Ogórki obieram ze skóry i kroję w kostkę. Z pomidorami postępuję podobnie, jedynie nie pozbawiam ich skóry ani gniazd nasiennych.
    Natkę pietruszki i koper siekam drobno.
    Cebulę kroję w piórka.
    Wyciskam sok z cytryny, który przelewam przez sitko, by pozbyć się ewentualnych pestek, czy innych cząstek.
  • Kapustę odcedzam z wody – na dużym sitku. Przekładam do sporej miski i dodaję przygotowane, pokrojone warzywa. Całość okraszam oliwą, odrobina soli i pieprzu oraz sokiem z cytryny. Dokładnie mieszam, przekładam do czystej miski i podaję.
Turecka surówka z czerwonej kapusty