Savoiardi – podłużne biszkopty

Savoiardi lub kocie języczki, a z angielska – ladyfingers, to tradycyjne słodkie biszkopty w kształcie dużego palca. Zostały one stworzone w XV wieku w księstwie Sabaudii-Piemontu* na wizytę króla Francji. Cechą charakterystyczną biszkoptów savoiardi jest ich, lekka, puszysta i sucha forma, którą uzyskuje się z połączenia, w odpowiednich proporcjach, kilku najprostszych składników: mąki, białek, żółtek i cukru pudru. Te puszyste biszkopty najczęściej wykorzystywane są do przygotowania nie innego włoskiego deseru jak tiramisu. Savoiardi – podłużne biszkopty – doskonale nadają się do nasączania w rozmaitych płynach, od kawy począwszy, przez syropy cukrowe, do likierów (np. Amaretto).

*Księstwo Sabaudii wł. Ducato di Savoia było samodzielnym księstwem istniejącym od 1416 roku do zjednoczenia Włoch w XIX wieku. 

Ja, do przygotowania wpisu o swoich savoiardi, zabierałam się od dawna. Zwykle, w pośpiechu zapomniałam o ich sfotografowaniu, i tak odwlekałam opublikowanie przepisu na nie niemalże w nieskończoność. Bywało, że swoje tiramisu przygotowywałam na regularnym biszkopcie – jako ciasto/tort. Wielokrotnie korzystałam z gotowych biszkoptów, które w składzie miały tylko najpotrzebniejsze składniki – zero spulchniaczy, produktów utrzymujących wilgoć, sztucznych aromatów czy barwników. Nie zawsze łatwo takie znaleźć na sklepowych półkach, toteż bywa, że piekę swoje podłużne biszkopty. Przygotowanie ich jest dziecinnie proste, a dzięki dodaniu do ciasta ziaren wanilii, w domu pachnie, jak w najlepszej cukierni.

Dobre rady

  • Cukier
    • Do całego przepisu zastosowałam cukier puder. Zależało mi na tym, by biszkopty były gładkie i cukier nie chrzęścił pod zębami, kiedy wykorzystam je do aksamitnego tiramisu.
    • Posypanie cukrem wierzchu biszkoptów spowoduje, że utworzy się na nim typowa dla tego wypieku skorupka. Tak, warto poświęcić trochę czasu na odstanie ich przed pieczeniem.

Szczegóły

Porcje

ok. 20 sztuk – porcja w sam raz na 1 średniej wielkości tiramisu

Przygotowanie

45 minut

Pieczenie

13-15 minut na blaszkę

Składniki

  • 100 g mąki pszennej typ 405 lub 450

  • 100 g cukru pudru

  • 2 jajka w temperaturze pokojowej (osobno białka i żółtka)

  • ziarna z ½ laski wanilii

  • szczypta soli

  • Dodatkowo
  • cukier puder do oprószenia biszkoptów przed pieczeniem (ok. 30 g)

Przygotowanie

  • Białka ubijam na lekką pianę z dodatkiem szczypty soli, dodaję cukier puder i kontynuuję ubijanie do momentu aż powstanie zwarta, biała i puszysta masa, która będzie w stanie utrzymać się na trzepaczce obróconej o 180°. Efekt soft peak do zobaczenia w galerii zdjęć.
  • Na tym etapie dodaję żółtka i całość dokładnie mieszam, jednak na tyle sprawnie, by nie utracić napowietrzenia białek. Dodaję przesianą mąkę i ziarna wyłuskane z laski wanilii i raz jeszcze mieszam całość – dokładnie acz sprawnie.
  • Gotową masę przekładam do worka cukierniczego, a na wyłożonej papierem do pieczenia blasze wyciskam biszkopty o długości 10 cm. Między biszkoptami zachowuję ok. 3 cm odstępy. Wyciśnięte biszkopty oprószam cukrem pudrem i czekam ok. 15-20 minut aż masa wchłonie większość cukru (dzięki temu zabiegowi na biszkoptach, po upieczeniu, tworzy się typowa dla nich skorupka). Po tym czasie raz jeszcze oprószam je cukrem pudrem i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę przez około 13-15 minut. Gotowe biszkopty maja być słomkowo-złote w kolorze.
  • Po upieczeniu, biszkopty wyjmuję na kratkę i studzę.
Przygotowanie savoiardi
soft peak egg whites
Lekko ubite białka – soft peak efekt.
Savoiardi - podłużne biszkopty
Savoiardi – podłużne biszkopty – po upieczeniu
Savoiardi - podłużne biszkopty